W ostatnim tygodniu marca w grupie maluchów realizowaliśmy tematy związane z teatrem. Podczas prowadzonych zajęć z tej dziedziny dzieci dowiedziały się jak powstaje sztuka teatralna oraz wzbogaciły swój słownik o takie pojęcia jak: scena, kurtyna, sufler, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, garderoba teatralna i inne. W sali zorganizowany został kącik o tematyce teatralnej. Maluchy miały również okazję do zapoznania się z teatrzykiem Kamishibai. Przedszkolaki bawiły się gotowymi kukiełkami i pacynkami, a także tworzyły własne kukiełki i rekwizyty, które wykorzystały podczas krótkich przedstawień. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko oglądanie spektakli, ale przede wszystkim zabawa w teatr.
Zabawy w teatr
- 23
„Maluchy Malują”
Nasze przedszkole, jak co roku, wzięło udział w konkursie plastycznym organizowanym przez ODK „Gagatek” w Sanoku. Tegoroczny temat prac to „Marzenia się spełniają”. Praca mogła dotyczyć dalekiej przyszłości lub najbliższych dni. Dzieci rysowały kim będą w przyszłości, co chciałyby dostać w prezencie, gdzie chciałyby pojechać, z kim się spotkać.
Wyróżnienie za swoją pracę otrzymał Marcel Kot. Marcel został nagrodzony dyplomem i upominkami. Gratulujemy.
2
„Wiosna idzie przez świat”
Pod takim hasłem odbywały się zajęcia w grupie 3,4-latków. Maluszki przez cały tydzień poznawały pierwsze oznaki wiosny: pąki na drzewach, bazie, kwiatki, ptaki. Mogły je zobaczyć nie tylko na obrazkach, ale również podczas codziennych spacerów po najbliższej okolicy. Słuchały wierszyków o wiośnie, a nawet uczyły się na pamięć. Pięknie śpiewały piosenki, których się nauczyły „Maszeruje wiosna” i „Pani wiosna”. Akcenty wiosenne widoczne były również podczas zabaw ruchowych, muzyczno- ruchowych oraz w wykonywanych przez dzieci pracach plastycznych. Dekoracje w sali wprowadzały miły wiosenny nastrój.
14
Światowy Dzień Poezji
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale również w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Dlatego dzisiaj, w grupie 5,6 – latków, dorośli czytali dzieciom wiersze, oczywiście o wiośnie. „Przyjście wiosny” – J. Brzechwy – wspaniale przeczytał ksiądz Michał Z. Nasz konserwator, p. Stasiu napisał dwa wiersze o wiośnie i przeczytał je dzieciom. Utwór „Wiosna idzie” - E. Szelburg-Zarembiny – przeczytała Wiktoria K. – praktykantka, wiersz „Idzie wiosna” – nieznanego autora, przeczytała mamusia Wojtusia F. oraz utwory: „Pierwiosnek” – WŁ. Broniewskiego i „Przybycie wiosny” B. Formy – nauczyciele grup.
1
Witaj Wiosno!
W poniedziałek - 20 marca rozpoczęliśmy realizację tematu związanego z wiosną. Dzieci wysłuchały opowiadania „Niech żyje wiosna”, a potem przygotowały gałązki „Gaika-maika”, którymi „wita się” nadchodzącą wiosnę. Wszystkie Humnisie wyszły razem, aby powitać nową porę roku i szukać jej symboli. O to nie było trudno, gdyż już koło naszego przedszkola zauważyliśmy pierwsze wiosenne kwiatuszki (przylaszczki i cebulice syberyjskie), dalej idąc chodnikiem, widzieliśmy młode kępki traw i pączki na krzewach. Kiedy weszliśmy w uliczkę prowadzącą do domu Zosi Z., tych oznak było już całe mnóstwo: piękne krokusy, przebiśniegi, zawilce, stokrotki, pszczoły, a także uwijający się nad zieloną trawą, dosyć dużych rozmiarów trzmiel. Pogoda, w tym dniu, dopisała naszej wycieczce - było słonecznie i ciepło, a to również oznaki wiosny.
W kolejnym dniu starsze przedszkolaki dowiedziały się jak jest zbudowany tulipan i przypomniały, co jest potrzebne roślinom do życia. Podczas zajęć obserwowały sadzenie bratków do doniczek, które ozdobiły wejście do naszego przedszkola.
26
Muzyka jest wszędzie
Miniony tydzień upłynął w grupach średniaków i starszaków w muzycznych nastrojach pod hasłem "Muzyka jest wszędzie". Cały tydzień uczyliśmy się o muzyce, nutach, instrumentach muzycznych ich rodzajach i próbowaliśmy grania na nich. Dzieci grały na instrumentach perkusyjnych dostępnych w przedszkolu oraz przynosiły instrumenty, które mają w domu. Zosia Z. przyniosła oryginalny bęben, Ola S. flet, Bartosz B. gitarę, a Zuzia Ś. mało znaną kalimbę. Na koniec naszego poznawania muzyki zaprosiliśmy do przedszkola naszego wychowanka, brata Wojtusia F., Szymona F. , który uczy się muzyki w szkole muzycznej. Zaprezentował on przedszkolakom grę na Keybordzie i opowiedział o podstawowych zasadach muzycznych oraz odpowiedział na wiele pytań zaciekawionych dzieci. Zagrał rózne utwory min." "Marsz Mendelsona", "Sto lat", "Max Reger" J. S. Bacha, i inne. Dziękujemy Szymusiowi za prezentację muzyki w naszym przedszkolu i wszystkim rodzicom, którzy udostępnili swoje instrumenty. bp
14
Zakładamy zielony kącik przyrody
W związku z nadejściem wiosny przedszkolaki z grupy młodszej postanowiły zostać ogrodnikami. Wspólnie ze swoimi paniami założyły zielony kącik przyrody w sali. Po przygotowaniu niezbędnych przyborów i narzędzi wszyscy zabrali się do pracy. Każde z dzieci miało możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami nasion oraz dowiedzieć się na temat sposobu ich uprawy i pielęgnacji. Zostały omówione warunki potrzebne do wzrostu roślin. Dzieci samodzielnie zasadziły cebulę, pietruszkę oraz posiały nasiona warzyw i kwiatów. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z zadaniem. Zobowiązały się też do systematycznej pielęgnacji posadzonych roślinek.
10
XIX Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej
10 marca br. w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 w Brzozowie odbyło się XIX Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej. W spotkaniu wzięły udział przedszkola z Gminy Brzozów. Nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy starszaków. Zosia Mleczko recytowała wiersz „Co ja wyczytam w książeczce”, a Zosia Zacharska zaśpiewała piosenkę ludową „Zachodźże słoneczko”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Gratulujemy dziewczynkom pięknego występu.
5
Niezwykłe spotkanie
9 marca do naszego przedszkola zawitał niezwykły gość – Pani Małgorzata Wolanin - myśliwa, która należy do Polskiego Związku Łowieckiego, Zarząd Okręgowy w Rzeszowie, jest członkiem Koła Łowieckiego „Jeleń” w Brzozowie. Myślistwo to Jej hobby, pasja, której bardzo się poświęca. Na początku pani Małgosia powitała dzieci tradycyjnym myśliwskim pozdrowieniem „Darz Bór” i zaprezentowała swój odświętny strój. Wyjaśniła dzieciom czym zajmują się myśliwi: opiekują się zwierzętami, dokarmiają je, a także zajmują się edukacją na różnych spotkaniach - opowiadają o przyrodzie, jak ją chronić, organizują konkursy, wystawy, akcje dokarmiania zwierząt. Pani Małgosia opowiedziała dzieciom o zasadach zachowania się w lesie, zaprezentowała „Leśny savoir-vivre” na pięknych grafikach. Pokazała duże ilustracje zwierząt żyjących w naszych lasach, przedstawiła rodziny tych zwierząt z nazwami rodziców i ich dzieci. Powiedziała przedszkolakom jak zachować się w lesie gdy spotka się jakieś zwierzę, (pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się ani dotykać dzikich zwierząt). Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć przyniesione przez naszego gościa parostki i poroża, patrzyły przez lornetkę i zakładały na głowę myśliwski kapelusz.
Pani Małgosia rozdała dzieciom liczne pamiątki: zakładki, broszury - „Las płonie szybko”, kolorowanki - „Poznajmy grzyby”, „Polskie Jeleniowate”, a także odblaski wydane z okazji obchodów 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz przekazała całej grupy piękne puzzle z wizerunkami zwierząt. Pani Małgosia przekazała przedszkolakom zeszyt edukacyjny „Łowiectwo”, który będą mogły wypożyczyć sobie do domu i przeczytać z rodzicami. Za wszystko pani Małgosi bardzo dziękujemy.
Było to bardzo interesujące spotkanie, dzieci były bardzo zaangażowane i ciekawe. Już czekamy na kolejne!!!
29
Dzień Kobiet u Humnisiów
8 Marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Kobiet odbyła się w grupie maluszków, gdzie wszystkie przedszkolaki wspólnie przedstawiły krótki program artystyczny. Dopełnieniem dziecięcych życzeń było wystąpienie pana Stasia. Odczytał on przepiękny wiersz, który sam ułożył na tę uroczystość. W tym szczególnym dniu wszystkie panie otrzymały piękne laurki wykonane przez dzieci z kółka plastycznego. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Przedszkolaki pod kierunkiem pań wykonały kwiatowe dekoracje na korytarzu, a także laurki dla mam. Miłym akcentem dzisiejszego święta były również kwiaty od Rady Rodziców naszego przedszkola. Wszystkie przedszkolaki obdarowane zostały słodyczami. Za wszystko serdecznie dziękujemy.
5
Humnisie w sali zabaw Urwis w Sanoku
Wiadomo, że obecna pogoda nie pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dlatego wspaniałym pomysłem okazała się wycieczka do sali zabaw Urwis w Sanoku, która oferuje wesołe i kreatywne zabawy dla mniejszych i większych dzieci, a także daje możliwość rozwijania sprawności fizycznej i ruchowej.
Dzisiaj tj. trzeciego marca nasze przedszkolaki spędziły przyjemne chwile na zabawie w Urwisie. Humnisie bawiły się na dwupoziomowym małpim gaju, w którym był ruchomy mostek, huśtawki, tunel oraz szybka, zakręcona zjeżdżalnia do piłeczek. Dzieci wspinały się na ściankę wspinaczkową, zjeżdżały na ogromnej, dmuchanej zjeżdżalni i skakały na kolorowych trampolinach. Kręciły się na ruchomej wyspie, jeździły samochodami, quadami i motorkami, niektóre konstruowały budowle z dużych klocków. Sala zabaw Urwis to wspaniała atrakcja dla dzieci przedszkolnych. Pobyt w Urwisie pozwolił miło spędzić czas na zabawach z rówieśnikami. Dziękujemy panu Piotrowi - tatusiowi Kubusia i Zuzi, który szczęśliwie i bezpiecznie kierował autokarem. Wycieczka była udana i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
19
Informacja o rekrutacji na rok 2023/2024
Składanie „Wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2023/2024” wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów rekrutacyjnych odbywać się będzie w dniach od 21.02.2023r. do 10.03.2023r.Karty zapisu można pobrać w kancelarii przedszkola, wychowawców grup w godz. 7.00 do 15.00lub na stronie internetowej przedszkola. Dyrektor Przedszkola Barbara Piotrowska
Teatrzyki w przedszkolu
Tłusty Czwartek 16.02.br. w naszym przedszkolu świętowaliśmy tradycyjnie jedząc pączki. Nauczycielki przygotowały dla dzieci teatrzyk pt. ,,Pączki i faworki u Babci Honorki" w formie teatrzyku sylwetowego. Dzieci oglądały przedstawienie z wielkim zainteresowaniem, śledziły poczynania babci Honoraty, która chciała przygotować słodki poczęstunek, Przedszkolaki miały okazję same stanąć za sceną i z sylwetami na patyczkach zaprezentować własną interpretację poznanej opowieści. Również piątek 17.02.- był dniem z teatrzykiem- tym razem teatrzykiem kamishibai, który stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. Dzieciom bardzo podobały się to spotkania z teatrem. bp
16
Walentynki u średniaków i starszaków
- 47
W dniu dzisiejszym 14 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Walentynki. Dzieci poznały tradycje "Walentynek", kilka drobiazgów prosto z legendy o Świętym Walentym oraz skąd wziął się symboliczny kształt serca. Mogły również w praktyce wykorzystać definicję słów ''miłość-przyjaźń'', ''Kocham Cię'' w różnych językach. Dzieci uczyły się rozumieć te pojęcia i stosować w odpowiednich dla nich kontekstach sytuacyjnych podczas zabaw. Miały możliwość powiedzenia miłych słów swoim kolegom. Podczas zajęć współpracowały z rówieśnikami biorąc udział we wspólnych walentynkowych zabawach integracyjnych np. "Serduszkowe pary", „Z serduszka na serduszko”. Słodki serduszkowy poczęstunek był przerywnikiem podczas zabaw. A na koniec wszyscy otrzymali serduszka za udział we wspólnych zabawach i wykonali walentynkową laurkę dla kolegi/koleżanki. bp
Zabawa Walentynkowa u maluszków
Walentynki to nie tylko święto zakochanych. W przedszkolu Walentynki są okazją, aby podkreślić wartość koleżeństwa, przyjaźni, sympatii dzieci do siebie nawzajem. Maluszki miały zorganizowane zabawy służące integracji grupy. Podawały duże serce poduszkę ulubionej koleżance i koledze wymieniając przy tym uśmiechy. Zabawy w kole „Serduszko parzy”, „Serce goni serce” pozwoliły na wzajemną miłą zabawę całej grupy. Nie obyło się bez zabaw muzyczno- ruchowych i tanecznych. Dzieci tworzyły też piękne „Serduszkowe obrazki” z papierowych serduszek, a na koniec wykonały Walentynkowe laurki. W przerwie zabaw był słodki serduszkowy poczęstunek. Przedszkolaki miło spędziły czas na zabawie, a do domu zabrały walentynkowe serduszko.
20
Bal karnawałowy u Średniaków i Starszaków
Bal karnawałowy, bal karnawałowy
Odlotowy i szałowy
Tańce zwariowane, dzieciaki przebrane
Każdy uśmiechnięty jest
Od takiego mocnego akcentu rozpoczął się bal (na, który dzieci czekały z ogromną niecierpliwością) w grupie 5,6 latków. Wszystkie przedszkolaki w pięknych bajkowych i karnawałowych strojach bawiły się doskonale do różnych utworów. Najbardziej podobała się muzyka „dyskoteczna” (jak same mówiły) i przy zgaszonym świetle. Nie zabrakło wężyków i tradycyjnego pociągu, który w pewnym momencie wjechał też do sali maluchów, by tam wspólnie zatańczyć. Podczas przerwy Humnisie częstowały się soczkami, ciasteczkami i pysznymi babeczkami zrobionymi przez panią Honoratę. Każdy przedszkolak zabrał do domu wybrany przez siebie balonik. Na dzieci czekała dzisiaj jeszcze jedna niespodzianka. Świętując „Międzynarodowy Dzień Pizzy” wszystkie dzieci z wielką ochotą zjadły pizzę.
To był naprawdę udany dzień. Przedszkolaki bawiły się świetnie, były uśmiechnięte i zadowolone, co widać na „załączonym obrazku”.
Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dzieciom pięknych strojów.
56
Bal karnawałowy u maluszków
Dzisiejszy dzień był bardzo wyjątkowy dla małych Humnisiów. Wszystkie dzieci nie mogły się doczekać balu karnawałowego. Po założeniu bajkowych strojów do naszej sali zapukał gość. Była to animatorka pani Małgosia w stroju pandy, która przyjechała poprowadzić bal maluszków. Panda przywitała się ze wszystkimi dziećmi, a następnie rozpoczęliśmy zabawę. Tańcom, śmiechom i zabawie nie było końca. W połowie balu zrobiliśmy przerwę na pyszny, bajkowy poczęstunek. Zjedliśmy słodycze ze smakiem i bawiliśmy się dalej. Po skończonej imprezie każde dziecko wychodząc do domu otrzymało naklejkę, kolorowego balonika i balonika pieska lub miecz. Zdjęcia pokazują jak pięknie prezentowały się nasze stroje przygotowane przez rodziców. Ponadto z okazji „Dnia Pizzy” po zakończonym balu zjedliśmy ze smakiem pyszną pizzę. To był dzień pełen niespodzianek.
39
Dzień Babci i Dziadzia w grupie średniaków i starszaków
Dnia 3 lutego 2023 roku w sali widowiskowej kościoła w Humniskach na Małej Stronie odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadzia.
Babcie i Dziadkowie są w naszej kulturze bardzo ważnymi osobami. To oni pomagają rodzicom w wychowaniu dzieci, wspierają radami, przekazują tradycje i wpajają zasady moralne.
Pani dyrektor Barbara Piotrowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, złożyła wszystkim Babciom i Dziadkom życzenia zdrowia i tego, by mogli jak najdłużej obdarzać swoje wnuki miłością i uczyć tego co dobre, piękne i mądre.
Program artystyczny Humnisie rozpoczęły inscenizacją pt.„Stoliczku nakryj się” i tańcem regionalnym "Poleczka”. W dalszej części spotkania dzieci zaprezentowały swoje umiejętności teatralne, wokalne, recytatorskie i taneczne, których zwieńczeniem było zaśpiewanie przez wnuczki i wnuków sto lat oraz wręczenie laurek. Po występach dzieci „swoje pięć minut” mieli też Dziadkowie. Pani dyrektor zaprosiła chętne Babcie i Dziadków do głośnego przeczytania dzieciom wierszy. Pani Bożena Mendyka i Pan Roman Kij jako reprezentanci dziadków przeczytali wiersze Jana Brzechwy.
W nagrodę za udany występ wszystkie dzieci otrzymały słodycze a gości zaproszono na kawę i ciasto serwowane przez rodziców.
Na koniec dyrektor przedszkola Barbara Piotrowska podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację i przebieg spotkania: dzieciom, nauczycielom, pracownikom obsługi, księdzu katechecie Michałowi za obsługę nagłośnienia, księdzu proboszczowi Andrzejowi Kuś za udostępnienie sali oraz Pani Małgosi Wolanin za uwiecznianie fotograficzne przebiegu spotkania.
Serdecznie wszystkim dziękujemy.
Był to niezwykły dzień zarówno dla dzieci, wychowawców jak i zaproszonych gości, którzy mamy nadzieję są pełni dumy ze swoich wnuków.
77
Maluszki świętują Dzień Babci i Dziadzia
3 lutego 2023r. grupa 3,4-latków świętowała jedno z ważniejszych świąt obchodzonych zimą czyli Dzień Babci i Dziadzia. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mogliśmy zaprosić babcie i dziadków i świętować wspólnie w sali widowiskowej kościoła w Humniskach na małej stronie. O godzinie 9;30 pani dyrektor Barbara Piotrowska z radością powitała naszych gości. Następnie odbyła się najważniejsza część programu czyli wspaniałe występy naszych maluszków. Przygotowywaliśmy się do nich długo czego efekty można było zobaczyć podczas przedstawienia. Zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Po występie dzieci wręczyły babciom i dziadkom laurki a dumni dziadkowie uściskali swoje wnuki. Zasiedliśmy przy wspólnym stole, aby skosztować słodkości przygotowanych przez naszych rodziców. Podczas świętowania pani fotograf uwieczniała na pięknych zdjęciach radosne chwile dziadków i ich wnuków. Z pewnością będą one miłą pamiątką z tej uroczystości.
33
Zimowy las – konkurs plastyczny
Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Zimowy las” – zorganizowanym przez Nadleśnictwo Brzozów. W kategorii 5,6 latków - III miejsce zdobyła Maja Puszkar. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Pani Małgorzata Kaczorowska – St. Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej. Ponadto pani Małgorzata przekazała pani dyrektor książki o tematyce przyrodniczej dla wszystkich przedszkolaków.
Gratulujemy przedszkolakom i dziękujemy organizatorom za nagrody.
5