Dzielimy się wiedzą
- Pierwsze dni dziecka w przedszkolu
- Rady dla rodziców na pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu
- Jak wychowywać dziecko?
- Szczery do… bólu
- Jestem konsekwentnym rodzicem
- Spotkania dzieci i seniorów
- Aktywność ruchowa u przedszkolaków
- Zabawy na świeżym powietrzu
- Bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw na śniegu i lodzie
- Gry planszowe- nauka i zabawa
- Środa z profilaktyką
- Porady nauczycieli specjalistów
Bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw na śniegu i lodzie
Zabawy i ćwiczenia na powietrzu zimą mają wielką wartość zdrowotną, hartują i usprawniają. Zachęcając dzieci do ruchu i wysiłku musimy pamiętać by był on dostosowany do temperatury i odpowiednio regulowany: bardziej żywy i rozgrzewający na początku, zróżnicowany w zależności od wieku dzieci. W zabawach sportowych zimą wyróżniamy saneczkowanie, zabawy i ćwiczenia na nartach i na lodzie. Saneczkowanie jest atrakcyjną zabawą na śniegu. Ważną sprawą jest tutaj nauczenie dzieci właściwego obchodzenia się ze sprzętem i przestrzeganie w czasie zabaw bezpieczeństwa, zwłaszcza przy zjazdach z górki. Zabawy i ćwiczenia na nartach są trudne. Nieporadność i częste upadki cechują wszystkich początkujących. Potrzebne jest zrozumienie i życzliwa atmosfera. Zabawy i ćwiczenia na lodzie polegają na zdobywaniu umiejętności stania, chodzenia, poślizgów najpierw bez łyżew. Naukę poruszania się na łyżwach można zaczynać z dziećmi 5-letnimi. Wśród dzieci największym powodzeniem cieszą się sanki i łyżwy. Zima ma swój urok, jest powodem wielu radości, ale niestety czasem bywa też powodem tragedii.
Zapewnijmy dzieciom bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie:
- Dzieci mogą bawić się na śniegu i lodzie tylko pod opieką osoby dorosłej,
- Nie pozwólmy dzieciom ślizgać się na zamarzniętych rzekach, stawach. Tylko sztuczne lodowiska są bezpieczne.
- Do zjeżdżania na sankach wybieramy niezbyt stromą górkę, na której nie ma naturalnych przeszkód: drzew, krzewów, wgłębień w ziemi. Te przeszkody mogą być przyczyną wypadku.
- Do saneczkowania wybieramy bezpieczną górkę z dala od drogi, aby nie prowadziła na ulicę prosto pod nadjeżdżające samochody.
- Należy nauczyć dzieci właściwego obchodzenia się ze sprzętem przenoszenia sanek, siadania, przytrzymywania sznura, hamowania, skręcania.
- Nie wolno podchodzić pod górkę z sankami po trasie zjazdu tylko osobną ścieżką.
- Zjeżdżać należy siedząc a nie np. leżąc na brzuchu.
- Osoba dorosła powinna kierować ruchem na górce szczególnie, gdy jest więcej dzieci.